Media4Change – tarptautinis judėjimas už aukščiausius standartus žurnalistikoje

„Media4Change“ judėjimas į viešąjį diskursą iškelia lig šiol dažnai ignoruotas temas, stiprina tiriamąją žurnalistiką ir įkvepia aukščiausiems standartams.

Jau 2009 metais startavusi kaip pirmoji sistemingai į jaunųjų žurnalistų ugdymą žiūrinti programa, šiandien jau yra išugdžiusi arti tūkstančio jaunų žiniasklaidos kūrėjų, kurie yra didžiausių žiniasklaidos priemonių žurnalistai, neabejingi žurnalisto etikai ir žmogaus teisių klausimams.

Programa tiki, kad NVO, žiniasklaidos ir žmogaus teisių ekspertų ir visuomenės grupių atstovų bendradarbiavimas yra raktas į geresnę pažeidžiamų grupių reprezentaciją. Tai ne kartą įrodė judėjimo narių parengti bei socialinius pokyčius akumuliavę ir žiūrimumo, matomumo rekordus mušę tiriamosios žurnalistikos darbai, kurie dar 2014 metais, įvykus programos organizuotam pirmąjam Lietuvos tiriamosios žurnalistikos konkursui, Lietuvos medijų sprendimų priėmėjus paskatino atitinkamą dėmesį skirti tiriamąjai žurnalistikai ir įsteigti pirmą tiriamosios žurnalistikos skyrių.

„Media4Change“ judėjimo analitikai stebi kaip Lietuvos žiniasklaidos priemonės vaizduoja

pažeidžiamas grupes, teikia apibendrinimus ir duoda grįžtamąjį ryšį kviesdami diskusijai ir dialogui. Vienas iš tokios stebėsenos siekių – užtikrinti, kad žiniasklaidoje neliktų visuomenės nebyliųjų, neapykantos kurstymo atvejų, o joje eskaluojami mitai, neužkirstų kelio sėkmingai pažeidžiamiausių visuomenės grupių integracijai.

Šios programos atstovai aktyviai dalyvauja naujausias tendencijas žurnalistikos inovacijų, tiriamosios žurnalistikos srityse aptariančiuose renginiuose bei siekia, kad naujai įgytos žinios pasiektų reikiamus medijų sprendimų priėmėjus, judėjimo narius, ir taptų įkvėpimo šaltiniu šiais žurnalistikos transformacijos laikais.

 Pastaruosius metus programa didelį dėmesį skyrė visuomenės nuomonės formuotojų medijų ir informacinio raštimgumo ugdymui ir jų ygdymo metodikų kūrimui, iniciavo žurnalistus iš visos Europos sutraukusių ir naujų migracijos vaizdavimo būdų ieškoti įkvėpusius renginius.

Komanda

Neringa Jurčiukonytė
Neringa JurčiukonytėMedia4Change programos vadovė
Eglė Rudytė
Eglė Rudytė
Giedrė Skairytė
Giedrė Skairytė
Martin Maška
Martin Maška

Pagrindinės veiklos

Naujienų medijų monitoringas žiniasklaidos priemones reitinguoja balso suteikimo ir konteksto balanso išlaikymo kriterijais

Media4Change vykdo žiniasklaidos monitoringą ir užtikrina jų rezultatų panaudojimą realiems pokyčiams. Monitoringo rezultatų pagrindu rengiame antraščių parodas, žurnalistų mokymų programas, atmintines redakcijoms. Siekiame suformuoti žiniasklaidos priemonių įprotį susipažinti su žiniasklaidos monitoringo rezultatais, siekį gerinti pažeidžiamų grupių vaizdavimą.

„Media4change” programa nuo 2018 metų birželio mėnesio pradėjo vykdyti žiniasklaidos monitoringą, kuriame analizuojamos publikacijos, reportažai bei laidos apie psichikos sveikatą, seksualinę orientaciją, migraciją, religiją bei tautines bendrijas. Analizei pagal iš anksto apibrėžtus raktinius žodžius atrenkami žurnalistiniai darbai, kuriose apie minėtas temas kalbėta Lietuvos žiniasklaidoje. Atlikta kokybinė ir kiekybinė analizė atskleidžia, kaip žiniasklaida šias grupes vaizdavo, kokiuose kontekstuose jos atsirasdavo, kaip formuojama visuomenės nuomonė, kokiame politiniame paveiksle atsiranda grupės ir kokie pagrindiniai jų įvaizdžiai kuriami.  Toks monitoringas bus vykdomas iki 2020 metų, jų pagrindu žiniasklaidos priemonės reitinguojamos atsižvelgiant į kontekstų balanso išlaikymo ir balso vaizduojamos grupėms suteikimo kriterijais.

Susipažinti su monitoringo ataskaitomis galite čia [nuoroda]

Baltijos šalims kuriame inovatyvias metodikas kritinio mąstymo ir medijų ir informacinio raštingumo srityse

Yra sukūrę ir nuolat papildo inovatyvias  medijų ir informacinio raštingumo metodologijas skirtas jauniesiems žurnalistams bei bendraamšių švietėjams, jas paskleidžia plačiam naudojimui ir sudaro sąlygas jų tvarumui. Planuojama dalintis organizacijos sukaupta patirtimi tarptautiniu mastu, ją plėsti stiprinant kritinio mąstymo, medijų ir informacinio raštingumo ugdymo kryptimi ir integruoti į žurnalistų ugdymo srityje veikiančias institucijas – universitetus, neformalaus mokymo programas įgyvendinančias įstaigas, kitas švietimo įstaigas bei jaunimo centrus.

Metodikas rengiame kartu su Londono tiriamosios žurnalistikos centru. Prie metodikos prisidedantys Vytauto Didžiojo universiteto, Europos jaunimo spaudos bei Latvijos universitetų ekspertai siekia užtikrinti, kad metodikoje pateikiama praktinė mokomoji medžiaga ne tik nestokotų konkrečių netikrų naujienų pavyzdžių, įgalintų verifikuoti informaciją, atpažinti klastotę, bet tuo pačiu supažindintų su naujausiais tiriamosios žurnalistikos įrankiais. Metodikos taip pat formuoja savirefleksijos įgūdžius, įgalina atpažinti, kaip veikia  pačių žurnalistų išankstinės nuostatos, kokios galimos išankstinių nuostatų spąstų įveikos strategijos.

Metodiką galite rasti čia [nuoroda]

Jaunųjų žurnalistų ugdymo programa, tiriamosios žurnalistikos stiprinimas, ir žurnalistikos inovacijų tęstavimas

Media4Change jau nuo 2009 metų įgyvendina socialiai atsakingų naunųjų žurnalistų ugdymo programą – sistemą, kuri identifikuoja talentingus jaunuosius žurnalistus, įgalina etiškam ir analitiškam jų vaizdavimui ir palaiko. Čia jauni žmonės ne tik supažindinami su etiška, tiriamąja, sprendimų žurnalistika, bet ir turi progą mentorių palaikomi patys ją išbandyti, mokytis iš savo klaidų sąmoningos refleksijos metu. 2018m. buvo paleista 10-oji jaunųjų žurnalistų karta.

Media4change stiprina tiriamąja žurnalistiką tiek inicijuodama konkursus, skirdama stipendijas tiriamosios žurnalistikos darbams atlikti, tiek sudarydama Lietuvoje dirbantiems žurnalistams ar studentams nemokamai dalyvauti kasmetinėje, tarptautinėje Londono tiriamosios žurnalistikos centro konferencijoje. Čia įvaldomi naujausi tiriamosios žurnalistikos įrankiai,  sužindinama su naujausiomis žurnalistikos tendencijos ir perspektyvomis. Grįžę iš konferencijos žurnalistai įsipareigoja savo įgytomis žinios pasidalinti su vietos žurnalistų bendruomene.

Media4Change atstovai nuolatos dalyvauja aukščiausio lygio žurnalistikos konferencijose, festivaliuose, kur sužino apie naujausias žurnalistikos tendencijas, inovacijas ir sieka jas diegti Lietuvoje.

Paslaugos

  • Teikia žiniasklaidos tyrimų, mokymų ir renginių organizavimo, lektoriaus paslaugas,  o visai netrukus – ir nuotolinių mokymų kursų paslaugos tiriantiesiems žurnalistams ir medijų ir informacinio raštingumo multiplikatoriams: jaunimo darbuotojams, jaunimo lyderiams, žurnalistų ugdymo institucijoms, lektoriams. Mokymų vadovo, lektoriaus  temos: efektyvi komunikacija su žiniasklaida ir krizės valdymas, etiškas visuomenės grupių vaizdavimas (ypatingą dėmesį skirianti psichikos sveikatai, nepilnamečių apsaugai, romų vaizdavimui), medijų ir informacinis raštingumas. Plačiąjai visuomenei – elektroninis pėdsakas medijose, privatumas.

Sužinok daugiau apie programą

Daugiau apie Media4Change