„Gyvoji biblioteka“, kaip ir kiekvieną kartą, sulaukė ne tik didelio susidomėjimo bet ir nemažo lankytojų skaičiaus. Jau aštuonerius metus Nacionalinis socialinės integracijos institutas imasi šios iniciatyvos skirtos laužyti stereotipus, kurie neleidžia kitų priimti tokių, kokie jie yra bei užmerkti akis prieš realybę.

                      Tris dienas, Vilniaus „Knygų mugės“ metu „gyvosios knygos“ kvietė lankytojus susitikti, pakalbėti bei atverti savo mintis kitokioms nuomonėms. Žmonėms, turintys psichikos ar fizinių sutrikimų, gėjai, lesbietės, buvę kaliniai, vegetarai, veganai, ateistai, italai bei ispanai ir dar daug kitų savanorių, atstovaujančių įvairias socialines grupes, kurios dėl vienokių ar kitokių priežasčių yra diskriminuojamos, visomis savo išgalėmis prisidėjo prie prie projekto tikslų tikėdami, kad aktyvus klausymasis ir bendravimas yra geriausias būdas visuomenę supažindinti su žmogaus teisėmis.

Jame Elijio, kuris atstovavo bahajų tikėjimą, apie „Gyvąją biblioteką“ sakė taip: „Aš tikiu, kad šis projektas yra labai reikšmingas kaitos visuomenės susvetimėjimo kaitos procese. Jis kviečia žmones atvirai bendrauti, o bendravimas, mano nuomone, yra labai galingas minėtame procese. Bendravimas padeda keisti mintis, kritiškai pažvelgti į sustabarėjusias dogmas bei realijas, ypač kalbant apie socialinius reiškinius.

 Tiesioginis bendravimas padeda žmonėms suvokti aspektus, kurie dažnai yra ignoruojami arba suprantami vienpusiškai. „Man patinka šis projektas, nes skirtingi žmonės gali susipažinti, apsikeisti nuomonėmis, o pažnę – priimti“. Elena, knyga lesbietė bei organizacijos Lietuvs gėjų lyga (LGL) narė sako: „Žmonės bijo, nes nėra pakankamai informuoti, neturi žinių. Šio projektidėja yra ne tik laužyti stereotipus, bet priartinti žmones prie pažinimo ir supratimo. Priartinti juos prie žinojimo.“ Matas, atstovaujantis ateistus ir Aistė, gyvoji knyga turinti judėjimo negalią, taip pat sutaria dėl „Gyvosios bibliotekos“ teigiamo poveikio. „Žmonės dažnai mane kaltina, esą aš noriu sudeginti bažnyčią. Šį stereotipą mėgstu laužyti labiausiai.“ Asitė teigia mėgstanti būti išklausyta bei išgirsta: „Man yra labai svarbu, kad žmonės suprastų ką aš jaučiu ir kaip jaučiuosi“.

                      „Gyvojoje bibliotekoje“ įgyta patirtis svarbi tiek skaitytojams, tiek patiems dalyviams. Dalius, atstovaujantis LGBT bendruomenę sako: „Dalyvavimas šiame projekte man suteikia drąsos ir stiprybės bei bendrojo supratimo apie įvairias žmogaus teisių problemas.  Aš išmokau bendrauti su žmonėmis.“ Dalius, kaip ir Elena bei daugelis kitų „gyvųjų knygų“ „gyvojoje bibliotekoje“ dalyvauja jau daugiau nei tris metus. Jie kiekvieną kartą priima iššūkį keisti visuomės požiūrį pažeidžiamų grupių atžvilgiu. Sandrai, atstovaujančiai ispanų kultūrą, ši „Gyvoji bi11046148_10153091037916306_307037011_oblioteka“ buvo pirmoji: „Dalyvavimas šiame projekte man suteikė galimybę susipažinti su kitais žmonėmis, pažinti Lietuvos kultūrą. Manau, kad bendravimas yra puiki proga priartėti prie įvairių žmonių bei dalintis skirtingomis nuomonėmis, suvokti skirtingus gyvenimo būdus.“ Sandra ir ateityje planuoja prisidėti prie projekto vykdymo. Ieva su Raimundu, atstovaujantys bahajų tikėjimą sako, kad projektas jiems suteikia galimybę plėsti žmonių suvokimą apie skirtingas religijas: „Žmonės neretai bijo kitų, mažai žinomų religijų, tačiau tai visiškai nereiškia, kad jos yra blogos. Mes norime suteikti žmonėms galimybe pažvelgti į savo neigiamus nusistatymus, tapti atviresniais, o pažinus – priimti skirtumus.  Gyvosios knygos „Gyvojoje bibliotekoje“, interaktyvios bei dinaminės, tikriausiai yra vienas iš geriausių būdų tai padaryti.“