Socialiniu taksi – į laimingiausią gyvenimo kelionę

klp“Džiaugiamės savo laimingiausią gyvenimo dieną išsvajotąjį slenkstį pasiekę tokiu patogiu ir svetingu automobiliu”, – sakė Sveta Semionova ir Olegas Kozyrevas, vakar pasinaudoję nauja paslauga uostamiestyje – socialiniu taksi – ir atvykę susituokti Klaipėdos Mykolo Apvaizdos cerkvėje. Tai pirmoji tokia socialinio taksi kelionė Lietuvoje.

Ilgas kelias
Sveta ir Olegas, pavadinę socialinio taksi vairuotoją-asmeninį asistentą Gustą Vyšniauską pirmuoju žmogumi sutuoktuvių šventėje, sakė, jog jo paslaugomis naudojasi nebe pirmą kartą. Jas patogu suplanuoti iš anksto. Prieš tai buvo romantiška kelionė taksi prie jūros, vėliau pora važiavo pateikti dokumentus Santuokų rūmų civilinės metrikacijos skyriui.
“Mūsų kelias į santuoką buvo ilgas ir truko 35 metus, kaip ir meilė. Abu esame gimę Archangelske, buvome klasės draugai. Vėliau gyvenimas mus išskyrė, blaškė, bet po šitiek metų palankus likimas suvedė ir vėl. Pas mylimą žmogų į Lietuvą atvykau visai neseniai”, – sakė ponia Sveta. Klaipėdietis Socialinio taksi asistentas Gustas Vyšniauskas (dešinėje) pirmasis Lietuvoje nuvežė keleivius – Svetą Semionovą ir Olegą Kozyrevą susituokti bažnyčioje.

 
Užsakymų netrūksta
“Dirbu dar tik mėnesį. Mano pareigos – paimti keleivius, padėti nulipti, užlipti laiptais, palydėti ten, kur jiems reikia. Automobilis pritaikytas neįgaliųjų vežimėliams, už 3 litus keleiviai gali pasiekti bet kokią vietą miesto ribose”, – sakė pirmojo ir kol kas vienintelio uostamiesčio socialinio taksi vairuotojas-asmeninis asistentas Gustas Vyšniauskas.
Jis kelis metus tarnavo karinėse Jūrų pajėgose, mokėsi Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje, tačiau suprato, kad su šia profesija jam ne pakeliui. Pakeliavęs po Europą sako pajutęs, kad tikrasis jo pašaukimas – socialinis darbas, todėl vaikinas galvoja Klaipėdos universitete studijuoti socialinio darbo bendruomenėje specialybę.
Pagal Nacionalinio socialinio integracijos instituto inicijuotą projektą Vilniuje jau metus važinėja keletas jo kolegų, o neseniai šią iniciatyvą parėmė ir Klaipėdos savivaldybė.
“Norėjau šio darbo, nes man patinka socialiai atsakingi darbai. Prieš tai pusę metų asmeniniu asistentu dirbau Švedijoje – neįgaliam žmogui leisdavau vaistus, veždavau jį į baseiną, į miestą, ir oro uostą, lydėjau skrydžio lėktuvu metu. Vieną vasarą teko būti savanoriu psichikos negalią turinčių žmonių “Viltis” bendrijoje”, – sakė Gustas.
Pasak jo, šiuo projektu siekiama, kad kuo daugiau neįgalių žmonių galėtų pasiekti visas jiems reikiamas vietas. “Autobusų vairuotojai ne visada privažiuoja, kaip reikia, o kartais nelaukia, kol neįgalieji įsės, nenuleidžia “panduso”, jei tokį turi. Gaila, bet ir nevisi įprastų taksi vairuotojai yra paslaugūs bei geranoriški”, – sakė Gustas.
Pirmąjį keleivį socialiniu taksi jis vežė apsipirkti į prekybos centrą, o paskui pasipylė užsakymai nuvežti į bažnyčias, kapines, ligonines, poliklinikas, Koncertų salę, Senąją perkėlą, paplūdimį, Jūrų muziejų. Teko vežti mažylius į vaikų darželius, paimti neįgalų žmogų iš jo darbovietės, vežti klientus į neįgaliųjų, amatų centrus, arba į draugų pobūvius.
Paslauga veikia kiekvieną savaitės dieną, visą parą, ją iš anksto reikia užsakyti internetu.  Kol kas iškvietimų naktį nepasitaikė, tačiau auštant teko vežti keleivį į geležinkelio stotį.

Ivona Žiemytė, “Vakarų ekspresas”

Komentarai